// právě čtete...
Hardware

Staré mobily nepatří do kontejnerů

Sleduj novinky o E75 přes RSS.

Kam se starým mobilem, pokud jej nechcete prodat? Můžete jej jen tak vyhodit do popelnice?

Staré mobily jsou jendoduše elektrodpad. Elektroodpadem se rozumí takový odpad, který vznikl nahromaděním nepotřebných elektronických spotřebičů, jejich částí, či součástek. Vzhledem k možnému zamoření nebezpečnými látkami, které elektrospotřebiče mohou obsahovat, se musí sběr a jeho likvidace řídit zvláštními předpisy. K opětovné recyklaci se dají použít pouze některé složky elektroodpadu jako například baterie, v případě klasických žárovek to možné není.

Sběr elektroodpadu

Snahou posledních let je minimalizovat obsah elektroodpadu v běžném smíšeném odpadu. Za tímto účelem se zřizují nové kontejnery označené červenou barvou. Do takovéhoto kontejneru můžeme bezpečně vyhodit například videopřehrávače, radiopřijímače, CD přehrávače, výpočetní techniku a další. Naopak sem nepatří velkorozměrné obrazovky, monitory, nebo žárovky. Součástí těchto kontejnerů bývá i otvor pro baterie, které se třídí bokem od běžného elektroodpadu.

Vyhodit mobil do běžného kontejneru na odpad je problém i pro firmu, která odpad odváží, což jsme si nechali potvrdit například ve firmě Siegl, která se specializuje na odvoz odpadu v Praze

Kromě červených kontejnerů, které jsou rozšířené výhradně ve větších městech, odbavují elektroodpad i sběrné dvory. Sběrných dvorů, jež elektroodpad od občanů přebírají, je v České republice přibližně 12 000. Sběrné dvory, popřípadě firmy zabývající se kolektivním sběrem elektroodpadů často úzce spolupracují s obcemi a hasičskými sbory. Je zvykem mnoha obcích a malých městech, že místní hasičský sbor vyhlásí sběr elektroodpadu, který následně předá ke zpracování specializovaným subjektům. Účel je prostý, zpřístupnění služeb odběru nepotřebného elektroodpadu každé domácnosti.

Likvidace elektroodpadu

Zajímavostí je, že odběr elektroodpadu ve sběrných dvorech není zpoplatněn. Poplatky na manipulaci s elektroodpadem ve sběrných dvorech a následnou likvidaci platí sami výrobci elektrospotřebičů. Tento recyklační poplatek se samozřejmě projeví na výsledné ceně samotného produktu, ve které je skrytý. Kromě recyklačních poplatků se přibližně do poloviny roku 2013 hradil poplatek za likvidaci historického elektroodpadu tzv. PHE, který se na faktuře za elektrospotřebič účtoval odděleně. Účelem tohoto poplatku byla likvidace elektroodpadu uvedeného na trh před rokem 2005, tzn. před zavedením poplatků za likvidaci elektroodpadu.

Podle kolektivního systému Elektrowin pro recyklaci elektronického odpadu se podaří zrecyklovat až 90% elektroodpadu. Likvidace, popřípadě recyklace elektroodpadu probíhá jednoduchým způsobem. Hlavním smyslem je separace jednotlivých složek odpadu z elektrospotřebiče a s každou z těchto složek nakládat již individuálně, či ji předat k recyklaci na nové materiály.  

Zdroje

 

 

Nokia E75 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Líbil se článek? Dej o něm vědět ostatním:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks

Komentáře Nokia E75

No comments for “Staré mobily nepatří do kontejnerů”

Komentuj článek

Nokia E75 blog doporučuje